Мицкоски му одговара на Мицотакис Public Domain  — „Се подготвувам за непријатната ситуација за која зборува Мицотакис“ е одговорот на мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на грчкиот премиер во која тој предупреди дека Преспанскиот договор мора да се спроведува дословно. ... Глас на Америка 6 hr
Климатските промени не се мантра на трансхуманисти, фашисти и сатанисти, туку реалност CC BY-ND  — Во објавата се прави обид предупредувањата и констатациите дека климатските промени се реалност, да се претстават како наводна „глупост“ мотивирана од „потплатување со пари“ која ја шират „трансхуманисти, фашисти и сатанисти“. Климатските промени се најгорливиот проблем на нашето време, светот… ... Вистиномер 7 hr
Фабрикувана реклама повторно ги мами корисниците на социјалните мрежи да купат чај CC BY-ND  — Нема студентка од Скопје, Дијана Мартиновска што открила изум за слабеење 15 килограми месечно, а препаратот кој се рекламира е билна мешавина. Злоупотребена во рекламирањето е и фотографијата на телевизиската презентерка Татјана Стојановска, како и логото на Канал 5 телевизија… ... Вистиномер 7 hr
На ниту еден јазик на веб-страницата на Сиљановска-Давкова не пишува Република Северна Македонија CC BY-ND  — На веб-страницата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова не е наведено уставното име на државата „Република Северна Македонија“, ниту на македонски, ниту на албански, ниту на англиски јазик. Очигледно е дека објавата користи фотошоп за да поентира политички и да привлече… ... Вистиномер 7 hr
Рубин: Русија користи дезинформации низ целиот свет, но особено во Западен Балкан Public Domain   Глас на Америка 7 hr
Ексминистерот за здравство на Украина не е осомничен за ,,продажба на човечки органи во странство” CC BY-ND  — Поранешниот заменик министер за здравство на Украина Михаил Загричук, според неофицијалните информации во украинските медиуми, е осомничен за мешање (интервенирање) во единствениот државен информациски систем за трансплантација, односно за  манипулирање со листата во автоматизираниот систем кој одредува парови – донор… ... Вистиномер 8 hr
Саудиска Арабија не престана да продава нафта во долари CC BY-ND  — Формален договор со кој се бара Саудиска Арабија да ја продава нафтата само во долари, никогаш не постоел, а Саудиска Арабија продолжува да продава нафта во долари. Исто така, сè што е поврзано со глобалните нафтени системи, финансирањето, транспортот, осигурувањето,… ... Вистиномер 8 hr
60 евра за мегават час е цената по која ЕВН ќе купува струја од ЕСМ Public Domain  — ЕСМ ќе покрие 85 отсто од потребите на ЕВН, останатите ќе мора да се купат на слободниот пазар. Колку ќе поскапи цената на струјата за крајниот потрошувач – граѓаните засега не може да се предвиди. Новата цена на струјата за домаќинствата ќе се донесе следната недела, а ќе важи од први јули ... Глас на Америка 8 hr
Бајден не се „изгуби“ на самитот на Г7 – тој го поздравуваше падобранецот во близина CC BY-ND  — Не е точно дека Бајден, за време на самитот на Г7 во Италија, во еден момент додека бил заедно со другите светски лидери, „се изгубил“, односно заминал подалеку од групата, а италијанската премиерка го вратила кај другите. Странски проверувачи на… ... Вистиномер 8 hr
Интернет слободата претворена во насилство: Не ме препознаваа по мојот труд, туку по лагите напишани... Public Domain  — Новинари и медиумски работници од Балканот се честа мета на напади во онлајн просторот, посочуваат познавачите. Тоа што треба да биде слобода на изразувањето на интернет, често се претвора и во дигитално насилство со клевети, закани, лажни информации особено кон новинарките. ... Глас на Америка 9 hr
Русија ќе му помогне на Виетнам да изгради нуклеарен центар Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 9 hr
Новинарки укажуваат: Интернет слободата често се претвора во интернет насилство Public Domain  — Новинари и медиумски работници од Балканот се честа мета на напади во онлајн просторот, посочуваат познавачите. Тоа што треба да биде слобода на изразувањето на интернет, често се претвора и во дигитално насилство со клевети, закани, лажни информации особено кон новинарките. . ... Глас на Америка 10 hr
Холандскиот премиер Руте единствен кандидат за генерален секретар на НАТО Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 10 hr
Вучиќ и Курти ќе се сретнат на 26 јуни во Брисел Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 10 hr
Тропската бура Алберто, прва во сезоната на урагани во 2024 се формираше над Мексиканскиот Залив Public Domain   Глас на Америка 10 hr
Топлотен бран во САД Public Domain  — Топлотен бран во САД, измерени 37 степени во Чикаго, се очекуваат температури над 40 степени ... Глас на Америка 11 hr
ЕУ со нови санкции го таргетира рускиот гасен сектор Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 12 hr
Високиот комесар Филипо Гранди по повод светскиот ден на бегалците повика ставање крај на крвавиот к... Public Domain   Глас на Америка 12 hr
Во координиран руски напад оштетени електрични постројки на Украина Public Domain   Глас на Америка 12 hr
Мицкоски: Се подготвувам за „непријатната позиција“ за која зборува Мицотакис Public Domain   Глас на Америка 13 hr
Израел ја напаѓа Газа и ја продлабочува инвазијата врз Рафа Public Domain   Глас на Америка 13 hr
Семејно насилство: Пораз за институциите, аларм за државата Attribution+  — Двојното убиство во Кратово покажува дека во очај жртвите почнуваат да се бранат сами, што е последица на непостапување на институциите, вели адвокатката Катерина Котеска Стисниовска. Јавното обвинителство допрва ќе цени за кое дело ќе ја обвинат В.И, кратовчанката што ги уби сопругот и свекорот. ... Радио Слободна Европа/Радио Слобода 13 hr
Мицкоски најави законски измени за да нема раст на цената на струјата Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 13 hr
Анализа: Каква надворешна политика би понудил Бајден, а каква Трамп? Public Domain  — Војните на Блискиот Исток и Европа како и ривалството на САД со Кина ќе останат клучни прашања за американските дипломати без разлика кој ќе победи на претседателските избори во ноември. Анализа на Петси Видакусвара. ... Глас на Америка 14 hr
Путин во Виетнам повика на зајакнување на „стратешкото партнерство“ Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 14 hr
Расте поделеноста во Централна Европа за поддршката кон Украина  Public Domain  — Нападот со пукање врз популистичкиот премиер на Словачка минатиот месец ги истакна поделбите во Централна Европа, регион кој стана особено поларизиран по големата руска инвазија на Украина. Известува Рикардо Маркина. ... Глас на Америка 14 hr
ФФМ бара казна за фудбалерот на Албанија Даку поради скандирања на ЕП против македонската држава Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 15 hr
Канада ја прогласи Иранската револуционерна гарда за терористичка организација Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 15 hr
Вештачка интелигенција на скопска клиника – сојузник на хирурзите Attribution+  — На иницијатива на доктор Стефан Арсенков, специјалист по абдоминална хирургија, во Универзитетска клиника „Св.Наум Охридски“ во Скопје речиси две години се изработуваат 3Д реплики на внатрешни органи на пациенти. Направени се со помош на вештачка интелигенција, а се користат за планирање пред комплексни операции. За овој млад доктор, вештачката интелигенција е сојузник, а не закана за професијата. ... Радио Слободна Европа/Радио Слобода 15 hr
Експлозија во Цетиње, двајца загинати, тројца повредени Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 16 hr
ТИРЗ ќе дава 500.000 евра за канцелариска опрема и по 20.000 евра за кирија на стадион Attribution+  — ТИРЗ ги менува административните простории. Од Партизанска се сели на градски стадион. РСЕ го има договорот со кој ТИРЗ изнајмува простории од државното АД за 20 илјади евра месечно иако сега е во простории за кои не плаќа кирија. Со 500 илјади евра ќе опремува четири административни згради. ... Радио Слободна Европа/Радио Слобода 16 hr
АНАЛИЗА: Ако не се вложуваат во стратешки проекти, новите заеми само ќе го „билдаат“ долгот CC BY-ND  — Јавниот долг се „спушти“ под 60 отсто – во првиот изборен квартал од годинава, јавниот долг изнесувал 58,6 проценти од БДП. Идната Влада планира нов заем од 1 милијарда евра, пишува Порталб.мк. Според економистите, оваа сума отвора повеќе прашања, а… ... Вистиномер 16 hr
Ерменскиот премиер нареди уставни измени за да се отвори патот за договор со Баку Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 16 hr
Оштетена енергетска инфраструктура од руски напади во четири украински региони Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 17 hr
Најпознатите моменти на претседателските дебати во САД Public Domain  — Јавните дебати меѓу претседателските кандидати станаа главен столб на американските избори, иако тоа не беше секогаш случај. Некогаш забавни, а понекогаш шокантни, претседателските дебати беа полни со клучни моменти кои го обликуваат начинот на кој јавноста ги перципира кандидатите и проблемите. ... Глас на Америка 17 hr
Косовскиот новинар ја загуби акредитацијата за ЕП 2024, Србија казнета Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 17 hr
Долги судења и мизерен надомест: слична судбина на жртвите од воени силувања Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 17 hr
Војник на АРМ почина на Криволак Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 17 hr
Наставничка од Индија се бори за поголема писменост на пацифичките острови Public Domain  — Средношколците на Пацифичките острови имаат една од највисоките стапки на напуштање на образованието во САД. Но, една учителка во Комонвелтот на северните Маријански острови има цел да го промени тоа. Известува Џесика Стоун. ... Глас на Америка 19 hr
Првиот екипаж на Боинг Старлајнер ќе остане на Меѓународната вселенска станица до крајот на јуни Public Domain  — Враќањето на Старлајнер и двочлениот екипаж дополнително одложено за да се добие на време за дијагностицирање различни технички проблеми ... Глас на Америка 1 d
Русија ја стави новинарката Татјана Лазарева на листата на терористи Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 1 d
Шумскиот пожар близу Атина разгорен поради силните ветрови Public Domain   Глас на Америка 1 d
Израел со нападите во Газа можеби ги има прекршено „законите за војна“, вели Канцеларијата за човеко... Public Domain  — Во извештајот е наведено дека израелските сили не успеале „ефикасно да ги разликуваат“ цивилите и милитантите на Хамас во Газа ... Глас на Америка 1 d
Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција CC BY-ND  — Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева паника во јавноста, наведувајќи ги следбениците на Фејсбук да мислат дека… ... Вистиномер 1 d
ЕУ не препорачува да се уништи земјоделството CC BY-ND  — Европската Комисија веќе почна петгодишен систем за поддршка на земјоделците во форма на нова политика „Заедничка земјоделска политика”. Алоцирани се 300 милијарди евра во финансирање, вклучително со силни намери да им се помогне на фармерите да усвојат поодржливи и поотпорни… ... Вистиномер 1 d
Не е точно дека ХИВ не е изолиран CC BY-ND  — Наспроти изнесеното во објавата што ја рецензираме ХИВ вирусот е изолиран на 20 мај 1983 година од страна на вирусолози од Институтот Пастер. Опсервацијата направена со микроскоп потоа е потврдена со публикација во научното списание Сајнс, престижен медицински журнал. ХИВ… ... Вистиномер 1 d
Еди Рама не ги критикувал САД, изјавата е извадена од контекст CC BY-ND  — Се работи за тенденциозно монтирање на снимката од заедничка прес-конференција на американскиот секретар за надворешни работи Блинкен и албанскиот премиер Рама, при што биле отсечени зборовите кои ѝ претходеле на изјавата. Официјалниот транскрипт од настанот покажува дека Рама, всушност, раскажувал… ... Вистиномер 1 d
Мицкоски ќе даде заклетва со уставното име на државата - главна вест во грчките медиуми Public Domain   Глас на Америка 1 d
По смртта на новороденчето, ќе има вонредна инспекција на клиниките во Битола и Скопје Attribution+   Радио Слободна Европа/Радио Слобода 1 d
Посвежото време и дождот можат да помогнат во гасење на пожарите во Њу Мексико Public Domain   Глас на Америка 1 d