Shtetet e Bashkuara thellësisht të zhgënjyera nga kritikat e Izraelit për dërgesat e armëve Public Domain  — Shtëpia e Bardhë reagoi ndaj kritikave të bëra rishtazi nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, ndërkohë që këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan dhe sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, pritej të takoheshin me dy ndihmësit kryesorë të kryeministrit izraelit ... Zëri i Amerikës 1 hr
SHBA, numri i faqeve me lajme të rreme në internet, më shumë se faqet e mediave legjitime Public Domain  — Për herë të parë bëhet më i madh numri i faqeve që përhapin lajme të rreme, ndërsa analistët thonë se Rusia luan rolin e saj për t’i shtuar dhe fuqizuar këto lloj faqesh në internet ... Zëri i Amerikës 2 hr
Meta kërkon divorcin nga Kryemadhi Public Domain  — Ish presidenti: "Monika është më afër me SPAK-un se sa me mua". Kryemadhi nuk preferon të komentojë vendimin e bashkëshortit. ... Zëri i Amerikës 4 hr
Fati i propozimit për armëpushim varet nga Kryeministri Netanyahu dhe udhëheqësi i Hamasit në Gazë Public Domain  — Ata po përballen me trysni të dukshme politike dhe personale që duket se po ndikon në vendimmarrjen e tyre ... Zëri i Amerikës 5 hr
Të njohurat dhe të panjohurat e paktit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut Public Domain  — Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Koresë së Veriut – dy vende fuqi bërthamore – janë ngrohur ndjeshëm vitet e fundit mes përplasjesh në rritje të Rusisë me Perëndimin, lidhur me agresionin në Ukrainë. ... Zëri i Amerikës 6 hr
Tifozët serbë me slogane kundër Kosovës, teksa Serbia kërcënon me tërheqje nga Euro Attribution+   Radio Evropa e Lirë 6 hr
SHBA do ta furnizojë Ukrainën menjëherë me raketa të mbrojtjes ajrore Public Domain  — Qindra raketa të sapo prodhuara të tipit Patriot dhe NASAMS do të dërgohen në Ukrainë ... Zëri i Amerikës 7 hr
Astronauti i parë turk shkon në hapësirë CC BY  — Kur vendi po përballet me inflacionin e lartë dhe zhvlerësimin e monedhës, disa vunë në pikëpyetje vendimin e qeverisë për të dërguar Gezeravcin në hapësirë. ... Global Voices 7 hr
SHBA-ja do t’i dërgojë Ukrainës raketa kundërajrore të planifikuara për vendet e tjera aleate Attribution+   Radio Evropa e Lirë 7 hr
Vendimi i Gjykatës së Lartë lë në qendër të debatit presidencial mbajtjen e armëve Public Domain  — Gjykata e Lartë shfuqizoi javën e shkuar ndalimin e përdorimit të një pajisjeje që u jep mundësi armëve gjysmë-automatike të qëllojnë me breshëri të ngjashme me mitralozët. Vendimi lë në qendër të debatit presidencial çështjen e armëmbajtjes. ... Zëri i Amerikës 8 hr
Vendimi i Gjykatës së Lartë lë në qendër të debatit presidencial mbajtjen e armëve Public Domain  — Gjykata e Lartë shfuqizoi javën e shkuar ndalimin e përdorimit të një pajisjeje që u jep mundësi armëve gjysmë-automatike të qëllojnë me breshëri të ngjashme me mitralozët.   ... Zëri i Amerikës 8 hr
Luiziana u kërkon shkollave publike të shfaqin në klasa “Dhjetë Porositë ”e Biblës Public Domain  — Republikanët zotërojnë një supershumicë në legjislaturën e shtetit të Luizianës dhe kanë fituar zgjedhjet për të gjitha postet drejtuese, çka u ka hapur rrugën që të nxisin një axhendë konservatore ... Zëri i Amerikës 8 hr
BE-ja kërkon që të mos politizohet festivali “Mirëdita, dobar dan” Attribution+   Radio Evropa e Lirë 8 hr
James Rubin: Qëllimi afatgjatë i normalizimit Kosovë-Serbi nënkupton njohjen Public Domain  — Zyrtari i lartë amerikan thotë se aktualisht ka shqetësime për mënyrën se si qeveria e Kosovës po e luan rolin e saj. ... Zëri i Amerikës 9 hr
Gjermania kritikohet për shqyrtimin e dëbimit të afganëve dhe sirianëve Attribution+   Radio Evropa e Lirë 9 hr
Kryeministri holandez Rutte pritet të emërohet sekretar i përgjithshëm i NATO-s Public Domain  — Rumania do të përkrahë zotin Rutte dhe do t’i japë Ukrainës njërin nga dy sistemet e saj “Patriot” për mbrojtjen nga raketat ... Zëri i Amerikës 10 hr
Receta e integrimit: Shkolla e gatimit për emigrantët Attribution+  — Duke përgatitur ushqim dhe duke biseduar, kuzhinierët Najee dhe Sanobar i ndihmojnë koleges së tyre siriane, Faten, t’i mësojë receta familjare një grupi profesionistësh të rinj. Ora po zhvillohet në Londër, në Shkollën e Gatimit “Migrateful”, një organizatë bamirëse që ka për qëllim të mbështesë azilkërkuesit, refugjatët dhe emigrantët që kanë vështirësi të integrohen. (Përgatiti: Trim Haliti) ... Radio Evropa e Lirë 11 hr
Izraeli godet kampet në qendër të Gazës; zgjerohet sulmi në Rafah Public Domain  —  Përpjekjet ndërkombëtare, të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, nuk kanë arritur të bindin Izraelin dhe Hamasin të bien dakord për një armëpushim dhe aktualisht nuk ka shenja për një ndërprerje të luftimeve. ... Zëri i Amerikës 11 hr
Tre të vrarë nga sulmet ruse në lindje të Ukrainës Attribution+   Radio Evropa e Lirë 11 hr
"Solidariteti" – instalacion për përjetimet e rënda të refugjatëve Attribution+  — Gjemba, izolime, kufij. Janë vetëm disa prej mjeteve e procedurave me të cilat përballen refugjatët nëpër botë, sa herë që detyrohen të largohen prej shtëpive të tyre. Ky realitet i ashpër është shndërruar në instalacionin “Solidariteti”, të prezantuar të enjten në Prishtinë, për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve. Zyra e UNHCR-së në Prishtinë dhe Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) e kanë organizuar ngjarjen, në të cilën kanë marrë pjesë zyrtarë shtetërorë, pjesëtarë të misioneve diplomatike, të shoqërisë civile dhe vetë refugjatë që tani jetojnë në Kosovë. ... Radio Evropa e Lirë 11 hr
Tiranë, SHBA dhe BE kërkojnë më shumë rezultate në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsion... Public Domain  — Donatorë dhe zyrtarë shqiptarë të rendit publik diskutuan në një takim për të bashkërenduar ndihmën ndaj Shqipërisë në luftën kundër kriminalitetit. ... Zëri i Amerikës 12 hr
Si e rrezikon shëndetin i nxehti ekstrem? Attribution+  — Me të nxehtin ekstrem që ka kapluar shumicën e hemisferës veriore gjatë kësaj jave, autoritetet dhe ekspertët e shëndetit publik kanë lëshuar paralajmërime për të nxehtët, në mënyrë që njerëzit të jenë të sigurt. ... Radio Evropa e Lirë 12 hr
Rumania i dërgon Ukrainës kundërajror Patriot Attribution+   Radio Evropa e Lirë 12 hr
Presidenti Putin në Hanoi kërkon forcimin e partneritetit me Vietnamin Public Domain  — Presidenti i Vietnamit gjithashtu foli për “miqësinë tradicionale” me Rusinë gjatë vizitës shtetërore të udhëheqësit rus që nxiti kritika nga Shtetet e Bashkuara, partneri kryesor tregtar i Vietnamit ... Zëri i Amerikës 12 hr
Rumania i hap rrugën Mark Ruttes për t’u bërë shef i ri i NATO-s Attribution+   Radio Evropa e Lirë 13 hr
Mali i Zi, dy të vrarë dhe tre të plagosur nga një shpërthim në qytetin Cetinje Public Domain  — Sipas policisë malazeze, pranë Qendrës Sportive të qytetit ka ndodhur një shpërthim. Dy viktimat janë: Petar Kalugjeroviq dhe Dragan Roganoviq, të dyshuar si anëtarë të klanit kriminal “Shkalar”. ... Zëri i Amerikës 13 hr
Kurti dhe Vuçiq do të takohen më 26 qershor Attribution+  —  ... Radio Evropa e Lirë 14 hr
Fytyrat e Euro 2024: Tifozë nga e gjithë Evropa tregojnë ngjyrat e tyre Attribution+  — Teksa po zhvillohet faza e grupeve e Kampionatit Evropian të futbollit, Euro 2024, ju sjellim disa nga fotot më interesante të tifozëve, të cilët treguan kreativitet në mbështetje të kombëtareve të e tyre. (Përgatiti: Syzanë Paçarizi) ... Radio Evropa e Lirë 14 hr
BE-ja pritet t'i heqë pjesërisht dhe gradualisht masat ndaj Kosovës Attribution+   Radio Evropa e Lirë 14 hr
Të riparohet a të mbyllet? Dilemat për Kosovën A Attribution+  — Termocentrali Kosova A - i cili gjeneron rrymë me thëngjill, është i vjetër me dekada dhe i ka dy blloqe jashtë funksionit - ka qenë e paraparë të mbyllej deri në vitin 2017 me Marrëveshjen e Komunitetit të Energjisë së Evropës Juglindore. ... Radio Evropa e Lirë 15 hr
Gjuriq: Dialogu Kosovë-Serbi është në komë Attribution+   Radio Evropa e Lirë 16 hr
Putin në Vietnam, në përpjekje për të forcuar lidhjet në Azinë Juglindore ndërsa thellohet izolimi i... Public Domain  — Presidenti rus Vladimir Putin ndodhet në Vietnam, pas vizitës në Korenë e Veriut, në një kohë kur Moska po përballet me izolim ndërkombëtar në rritje për shkak të veprimeve të saj ushtarake në Ukrainë. ... Zëri i Amerikës 17 hr
Shpërthimi në Cetinje, pasojë e krimit të organizuar Attribution+   Radio Evropa e Lirë 17 hr
Irani dënon vendimin e Kanadasë që shpalli grup terrorist Gardën Revolucionare Attribution+   Radio Evropa e Lirë 17 hr
Putini nënshkruan dhjetëra marrëveshje me Vietnamin Attribution+   Radio Evropa e Lirë 18 hr
Sulmet ruse shkaktojnë dëme në infrastrukturën e energjisë në Ukrainë Attribution+   Radio Evropa e Lirë 19 hr
SHBA-ja pritet të rinisë operimin e portit për ndihma në Gazë Attribution+   Radio Evropa e Lirë 19 hr
Ukraina synon rilindjen e Mariupolit, megjithëse pushtimit rus s’po i shihet fundi Attribution+  — Mbase qyteti i portit të Detit Azov, Mariupol, pësoi shkatërrimin më të madh nga pushtimi rus i Ukrainës, i cili nisi në shkurt 2022. Qyteti industrial, i cili e kishte një popullsi prej 400.000 banorësh para luftës, u dëmtua jashtëzakonshmit shumë për shkak të luftimeve disamujore kur forcat ruse e rrethuan atë në pranverën e vitit 2022. ... Radio Evropa e Lirë 20 hr
Gazetari kosovar e humb akreditimin në Euro 2024, Serbia gjobitet Attribution+   Radio Evropa e Lirë 1 d
Mali i Zi, Prokuroria e Posaçme ngre akt-akuzë për krime lufte ndaj një polici Public Domain  — Prokuroria e Posaçme në Mali të Zi ngriti të mërkurën një akt-akuzë kundër policit Zoran Gashoviç, "për krime lufte kundër njerëzimit", të kryera në vitin 1992 në zonën e Haxhiqit në Bosnjë dhe Hercegovinë. ... Zëri i Amerikës 1 d
Vuçiqi bisedon me dhëndrin e Trumpit rreth planeve për Beogradin Attribution+   Radio Evropa e Lirë 1 d
Dënimet e 2.5 milionë amerikanëve për marijuanë do të falen Public Domain  — Merilendi është shteti i fundit që njoftoi një urdhër për falje masive të personave të dënuar për krime të lidhura me marijuanën ... Zëri i Amerikës 1 d
Robert F. Kennedy Jr. afat deri të enjten për t’u kualifikuar për debatin në CNN të kandidatëve për ... Public Domain  — Koha po mbaron për kandidatin e pavarur Robert F. Kennedy Jr. që të kualifikohet për në debatin e parë televiziv për zgjedhjet presidenciale ... Zëri i Amerikës 1 d
Presidenti Macron kërkon nga shkollat franceze të luftojnë antisemitizmin Public Domain  — Pas denoncimit të një vajze 12 vjeçare hebreje që tha se u përdhunua nga tre persona, Presidenti Emmanuel Macron kërkoi nga shkollat të luftojnë antisemitizmin ... Zëri i Amerikës 1 d
Vuçiq takon Lajçakun: Normalizimi ekziston përmes zbatimit të Marrëveshjes së Brukselit Attribution+   Radio Evropa e Lirë 1 d
Pse nuk munden "Mirëdita, dobar dan" dhe Vidovdan? Attribution+  — Festivali ndërton ura pas luftës në Kosovë në fund të viteve nëntëdhjetë dhe fokusohet në elementin e pajtimit të shoqërive, vendet e së cilave ende po zhvillojnë bisedime për normalizimin e marrëdhënieve dy dekada më vonë. ... Radio Evropa e Lirë 1 d
Hapet Observatori dhe Planetariumi i parë Kombëtar i Kosovës Attribution+  — Observatori dhe Planetariumi i parë Kombëtar i Kosovës (OPKK) është hapur të mërkurën, më 19 qershor, në fshatin Rashincë të Komunës së Shtimes. Ai do të jetë i qasshëm për publikun nga 20 qershori. Organizata Astronomy Outreach of Kosovo (AOK) shpreson që kjo do të nisë një “epokë të re të integrimit, hulumtimit dhe kërkimit shkencor për popullin e Kosovës”. Më 20 qershor, në këtë observator janë planifikuar aktivitete të shumta, si vrojtimi i diellit me teleskop, punëtori për operimin e teleskopit, shfaqje shkencore në planetarium dhe vrojtim i qiellit gjatë natës. Ndërtimi i Observatorit është mbështetur nga Ministria e Arsimit dhe komuna e Shtimës në vlerë prej 310.000 eurosh. ... Radio Evropa e Lirë 1 d
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale Public Domain  — Propozohet një projektligj që detyron kompanitë e inteligjencës artificiale të tregojnë se po përdorin një material mbi të cilin ekziston e drejta e autorit. ... Zëri i Amerikës 1 d
Përpjekjet e Turqisë për t’u afruar me Kinën, shqetësojnë disidentët ujgurë  Public Domain  — Vizita e ministrit të Jashtëm turk Hakan Fidan në Kinë shënon përpjekjen e fundit të Ankarasë për të konsoliduar pozicionin e saj strategjik në kryqëzimin e rrugëve tregtare mes Evropës dhe Kinës  ... Zëri i Amerikës 1 d
Macroni u kërkon shkollave ta adresojnë çështjen e antisemitizmit Attribution+   Radio Evropa e Lirë 1 d